Ieškodami tvaresnių sprendimų AUDIMAS produktų gamyboje, keliaujame aplinkos tausojimo keliu

Šiais klimato kaitos laikais tvarumo ir žiedinės ekonomikos tema ypač aktuali tiek organizacijai, kuriančiai produktus, tiek ir vartotojui, kuris juos įsigyja. AUDIMAS jaučia atsakomybę už verslo daromą poveikį gamtai, todėl nuolat kvestionuoja įvairius savo veiklos procesus ir siekia juos nuosekliai pakeisti į palankesnius aplinkai.

 

Žiedinė mados ekonomika: kas tai ir kodėl ji tokia svarbi?

,,Žiedinės mados ekonomikos“ sąvoka šiuolaikiniame pasaulyje užima vis svarbesnę vietą. Pagrindinis žiedinės ekonomikos tikslas – skatinti vartotojus kiek įmanoma ilgiau nešioti drabužius, o aprangos prekinius ženklus juos gaminti taip, kad gamybos procesas nekenktų mus supančiai aplinkai. Daugiau apie žiedinę mados ekonomiką skaitykite mūsų anksčiau publikuotame straipsnyje.

Kurdami 2022 m. pavasario ir vasaros kolekcijas, pasirinkome medžiagas, kurios atspindi pagrindinę mūsų gamybos procesų kryptį – mažinti poveikį aplinkai ir rinktis medžiagas, kurios jau yra perdirbtos arba biologiškai skaidžios. Savo veiklos procesų metu pakartotinai panaudojame medžiagas ir renkamės tokius gamybos modelius, kuriuose nenaudojami jokie chemikalai, trąšos ar pesticidai, taip pat sunaudojama mažiau vandens, išsaugoma dirvožemio kokybė bei ribojama jo erozija.

 

 

Organinė medvilnė – viena iš medžiagų, naudojamų AUDIMAS drabužių gamyboje

Organinė medvilnė (angl. organic cotton) – tai viena iš aplinką padedančių tausoti medžiagų, kuri yra naudojama AUDIMAS drabužių, tokių kaip kelnės, džemperiai ir marškinėliai, gamyboje. ,,Organinė medvilnė“ ženklas, esantis drabužio etiketėje, nurodo, jog gaminys yra pagamintas iš medvilnės, kuri auginama laikantis griežtų ekologinio ūkininkavimo taisyklių. Tai reiškia, kad visame procese nenaudojami jokie pesticidai, sintetinės trąšos ir herbicidai, cheminės medžiagos, dervos bei sunkieji metalai. Verta žinoti, kad toks medvilnės auginimo procesas sumažina neigiamą poveikį dirvožemiui, aplinkai ir žmogui, todėl sudėvėtas drabužis vėliau gali būti kompostuojamas, o, suiręs, pavirsti derlinga žeme. Organinės medvilnės gamybos procesai yra patvirtinti GOTS sertifikatais.

Vienas iš būdų saugoti aplinką – veiklos procesams rinktis perdirbtas medžiagas, todėl drabužių gamyboje naudojame perdirbtą poliesterį. Siekdami apie tai informuoti savo pirkėjus, drabužių etiketes ženkliname ženklu ,,perdirbtas“ (angl. recycled). Šiuo ženklu pažymėta AUDIMAS gaminių grupė yra pagaminta iš perdirbto pluošto medžiagų. Tai reiškia, kad tokiuose gaminiuose yra mažiausiai 50% perdirbtų pluoštų. Dažniausiai yra perdirbami PET plastiko buteliai bei gamybinės poliesterio  atliekos. Vienas iš poliesterio (PES) perdirbimo būdų – kai plastikas yra išlydomas, kad būtų pagaminti nauji verpalai (mezgimo siūlai). Šį procesą galima atlikti net keletą kartų, kol pluoštas nepraranda savo kokybės.

AUDIMAS drabužių gamyboje daugiausiai naudojame perdirbtą poliesterį, kuris, palyginti su įprasto poliesterio gamyba, sumažina CO2 emisiją ir vandens suvartojimą. Aplinkosauginė nauda apima į sąvartynus bei deginimo įrenginius išvežamų atliekų kiekio mažinimą, taip pat gamtos išteklių, pavyzdžiui, medienos, vandens ir mineralų, išsaugojimą, taršos prevenciją mažinant poreikį rinkti naujas žaliavas ir pan.

 

Tvarumo keliu kartu su TEXTALE: kokių rezultatų pavyko pasiekti?

AUDIMAS, bendradarbiaudamas su žiedinės ekonomikos platforma TEXTALE, nuo 2021 m. lapkričio mėn. vysto dėvėtų drabužių surinkimo iš vartotojų ir sugrąžinimo į žiedinę ekonomiką socialinę iniciatyvą (daugiau informacijos apie projektą – https://www.audimas.lt/apie-mus/rusiuok/). Nuo to laiko pavyko pasiekti išties džiuginančių rezultatų. Iš viso neatlygintinai gauta daiktų, kurių bendras išrūšiuotas kiekis yra 404 vnt.; iš jų atskirta pakartotiniam naudojimui – 233 vnt., paruošta pardavimams – 112 vnt., nukreipta paramai daiktais – 121 vnt., atskirta medžiagų panaudojimui (upcycle, downcycle projektams) – 159 vnt., atskirta atliekų – 12 vnt.

Tęsiame šią socialinę iniciatyvą ir tikimės, kad ateityje pavyks pasiekti dar geresnių rezultatų, padėsiančių prisidėti prie aplinkos tausojimo. Prie socialinės gerovės ir tvarumo puoselėjimo AUDIMAS kviečia prisijungti ir savo klientus. Jums tereikia visus dėvėtus ir nebenešiojamus AUDIMAS prekinio ženklo drabužius pristatyti į artimiausią AUDIMAS parduotuvę (visų mūsų parduotuvių sąrašas čia). Visais gautais drabužiais pasirūpins TEXTALE, kurie užtikrins antrinį tekstilės gaminių panaudojimą (daugiau informacijos – www.textale.lt).