* galioja tik nenukainotoms prekėms
Vos išgirdus sąvoką vilna, greičiausiai pirma mintis, šovusi į galvą – tai stori, ,,kandantys“ močiutės megztiniai, dėvimi žvarbiomis rudens bei žiemos dienomis. Tačiau, galbūt, tik nedaugelis žino, kad egzistuoja ir švelni, maloni vilnos rūšis – merinas. Tad šį kartą visą dėmesį skiriame merinosų avių vilnai. Apžvelgiame pagrindinius merino privalumus, patariame, kaip išsirinkti tinkamus šios vilnos drabužius bei pateikiame rekomendacijų, kaip juos prižiūrėti.
Merinas – tai viena iš vilnos rūšių, gaunama iš merinosų avių, daugiausiai auginamų Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Merino populiarumas, palyginti su tradicinių avių vilna, per pastaruosius dešimtmečius gerokai išaugo. Tai lėmė pluoštas teigiamų savybių, kuriomis pasižymi merino vilna.
Naudinga žinoti, kad merinas yra kur kas švelnesnis ir minkštesnis nei tradicinių avių vilna. Merinas yra plonesnio bei lankstesnio plauko, todėl, priešingai nei kitų avių vilna, yra malonesnis odai bei nesukelia erzinančio niežulio.
Dar viena teigiama merino savybė – ši vilna pasižymi puikiu oro pralaidumu bei turi savyje natūralų riebalinį sluoksnį, vadinamą lanolinu (lanolinas – tai iš nukirptos avies vilnos išgaunamas organinis junginys, kuris yra panašus į iš žmogaus odos išskiriamus riebalus). Ši natūrali medžiaga, turinti antibakterinių savybių, neleidžia nemaloniems kvapams bei nešvarumams greitai įsigerti į dėvimą drabužį. Naudinga žinoti, kad merinas geba puikiai prisitaikyti prie oro sąlygų: esant šalčiui, jis padeda palaikyti optimalią žmogaus kūno temperatūrą. Merinas yra itin elastingas, todėl drabužiai su šia vilna suteikia nevaržomą pojūtį. Merino vilna pasižymi ypatingu patvarumu, todėl šie drabužiai – itin aukštos kokybės bei tarnaujantys ilgą laiką.
Dėl daugybės privalumų, merinas itin populiarus drabužių, ypač sportinės aprangos, gamyboje. Iš merino avių vilnos siuvami termo rūbai, kepurės, šalikai, pirštinės, movos ir kt.
Merino vilnos megztiniai ir kiti merino drabužiai pasižymi unikaliomis savybėmis ir puikiai tinka žmonėms, vertinantiems praktiškumą bei funkcionalumą. Taigi, kuo išskirtiniai merino vilnos drabužiai?
Kadangi merinas turi išskirtinę savybę sugerti net iki trijų kartų savo svorio drėgmės ir tuo pat metu išlikti sausas bei neprilipti prie kūno, merino drabužiai labai tinka itin aktyvia fizine veikla užsiimantiems sportininkams, taip pat žmonėms, linkusiems daugiau prakaituoti. Merino vilnos drabužiai yra universalūs ir tinkami dėvėti visais metų laikais: vėsiais orais neleidžia sušalti, o šiltais – perkaisti. Verta paminėti, kad drabužiai su merinu tinkami dėvėti ir žmonėms, linkusiems į alergijas, nes merino vilna yra švelni bei nedirgina odos. Dėl malonaus medžiagos paviršiaus merino vilnos drabužiai neretai vadinami ,,antrąja oda“.
Siekiant išnaudoti visus teikiamus drabužio su merinu privalumus, reikėtų žinoti, kaip jį tinkamai išsirinkti bei dėvėti. Tad į ką atkreipti dėmesį renkantis drabužius su merino vilna skirtingiems sezonams?
Vasarą karštomis dienomis rekomenduojame dėvėti plonos merino vilnos marškinėlius trumpomis rankovėmis. Merino vilnos marškinėliai net ir suprakaitavus leis jaustis sausai, o, papūtus vėsiam vėjui, neleis peršalti. Be to, marškinėliai su merino vilna užtikrins lengvumo pojūtį. Stilingi merino vilnos AUDIMAS marškinėliai puikiai tiks tiek į darbą, tiek kasdienai.
Verta paminėti, kad drabužiai su merinu labai tinka sluoksniavimui, tad žiemą šios vilnos drabužius rekomenduojame nešioti kaip pirmąjį sluoksnį. Atsižvelgus į oro sąlygas, galima rinktis merino vilnos marškinėlius ilgomis arba trumpomis rankovėmis. Pavyzdžiui, AUDIMAS plonos merino vilnos marškinėliai puikiai tinka kaip bazinis žiemos sporto aprangos sluoksnis. Dėl ypatingų medžiagos savybių, šie trumparankoviai marškinėliai palaiko pastovią kūno temperatūrą bei užtikrina, kad judėjimo metu jaustumėtės laisvai ir patogiai. Vertinantiems praktiškumą, idealus pasirinkimas – universalūs plonos merino vilnos marškinėliai aukštu kaklu. Dėl medžiagos savybių, šiuos merino vilnos marškinėlius galima dėvėti nuo rudens iki pavasario. Vilkėkite šią universalią palaidinę po slidinėjimo apranga arba su klasikinėmis kelnėmis bei švarku.
Atvėsus orams, drabužines neabejotinai papildo ir kitos šaltojo sezono aprangos detalės: kepurės, šalikai, movos ir pirštinės. Rinkitės stiliaus aksesuarus su merinu, kurie ne tik jaukiai šildo, bet ir yra malonūs kūnui.
Norėdami ilgiau išsaugoti estetinę drabužių su merinu išvaizdą, turėtumėte žinoti, kaip tinkamai prižiūrėti įsigytus gaminius. Žinodami keletą paprastų drabužių priežiūros taisyklių, drabužiais su merinu galėsite džiaugtis ne vienerius metus.
Nusprendę išskalbti ar kitaip išvalyti drabužį su merino vilna, visada vadovaukitės etiketėje esančia informacija, nes, priešingu atveju, rizikuojate negrįžtamai sugadinti gaminį.
Kadangi drabužiai su merinu turi jau anksčiau straipsnyje minėto lanolino, kuris neleidžia greitai įsigerti kvapams į drabužius, jų nereikia itin dažnai skalbti. Naudinga žinoti, kad retkarčiais drabužius su merinu užtenka tiesiog gerai išvėdinti – tuomet visi nemalonūs kvapai iš jų išnyksta.
Visgi jei prireikia išskalbti drabužį su merino vilna, darykite tai tik nustatę neaukštą skalbimo temperatūrą (AUDIMAS drabužius su merino vilna rekomenduojame skalbti ne aukštesnėje nei 40 °C temperatūroje vilnai skirtu režimu). Skalbimo metu nenaudokite jokių baliklių, nes jie gali pažeisti medžiagą. Aukščiausia rekomenduojama AUDIMAS drabužių su merino vilna lyginimo temperatūra – 110 °C. Taip pat svarbu paminėti, kad AUDIMAS merino drabužiams netinkamas būgninis džiovinimas bei sausasis valymas.